25. 09. 2023
Pisalo se je leto 1995, najbrž je bil oktober. Lahko bi sicer preveril točen dan seminarja, ki ga je imel belgijski strokovnjak Ivo van Aken, vendar ne gre za pomemben podatek. Mogoče ni tako znan kot Louis Cayer, Dennis van deer Meer, Machar Reid, James Loehr ali Heinz Gunthard, ki so predavali pri nas. Vendar je snovalec in začetnik vzpona belgijskega tenisa. Bil je zraven pri razvoju vseh belgijskih teniških igralcev in igralk, zasnoval, zgradil in četrt stoletja je vodil flamski teniški center, ki je v svetovni teniški vrh ali pod njega pripeljal številne uspešne belgijske igralke in igralce. Bil je izvrsten strokovnjak in odličen trener z izjemno široko športno izobrazbo.
Tisto jesen je poleg mnogih tem, predstavil idejo razvoja tenisa skozi igro (ang. game based approach), ki je bila s strani različnih strokovnjakov kasneje predstavljena še mnogokrat. Ideja, ki v svojem bistvu združuje hkraten in celovit razvoj taktike in tehnike v pogojih, ki so blizu igralnim, včasih tudi tekmovalnim. Ideja, ki upošteva, da je tenis šport odprte gibalne zanke (ang. open skill sport), kar pomeni, da se izvedba udarcev spreminja glede na situacijo, taktično namero, cilj udarca, položaj tekmeca idr. Idejo razvoja tenisa skozi igro lahko najbolje opišemo z enim stavkom: forma sledi funkciji (ang. form follows functions). Obratno to pomeni, da poskus ponavljanja vedno popolnoma enakih udarcev kaže na to, da trener ne razume bistva tenisa.
Sedaj pa k vprašanju, zakaj pisati o ideji, ki je stara 30 let. Razlog je preprost. Ker v tenisu še vedno deluje veliko število trenerjev, ki ne razumejo bistva poučevanja in treniranja tenisa. Navkljub temu, da je predavanje »Tenis kot odprta igra« uvrščeno na sam začetek tečaja za trenerje tenisa C, še vedno teniški trenerji svoje treninge izvajajo kot, da je tenis podoben šport kot golf. Baje po 2 miljonih ali več izvedenih udarcev, golfist izvaja popolnoma enak gib pri udarcu z lesom ali železom 7. Jasno je, da pri golfu žogica vedno miruje in golfist se lahko vedno optimalno postavi, pripravi in nagovori žogico.
Naj opišem nekaj primerov (uspešnice letošnjega poletja), kako se dandanes še vedno kaže nerazumevanje tenisa kot odprte igre pri naših teniških trenerjih (pogosteje so to starejši in »izkušeni« teniški trenerji):
Lahko bi opisal še nekaj tako ali še bolj absurdnih primerov, ampak naj ostane še nekaj prostora za rešitve. Kar se tiče rešitev, moram žal ugotoviti, da za nekatere trenerje ni rešitve. Ti bodo ne glede na to, kje, s kom in zakaj bodo delali kot teniški trenerji, delali enako. Najbrž gre za najslabšo možno kombinacijo lenobe, nezainteresiranosti, zaverovanosti vase, popolno odsotnost samorefleksije, visoko mero avtomotiziranosti početja, ki mu sami pravijo teniški trening. Tako so se navadili kot igralci in sedaj to vztrajno ponavljajo.
Rešitev obstaja za tiste druge, teniške trenerji, ki se o svojem delu posvetujejo z drugimi trenerji, koga tudi kaj vprašajo, preberejo kakšen teniški članek, mogoče strokovno knjigo, obiščejo spletno stran ali seminar. Vendar tudi ti potrebujejo eno, in sicer samorefleksijo ali preprosto misel ali razmislek, ali tako kot treniram, res pomagam teniškemu igralcu, da bo igral bolje.
Naj za konec navedem nekaj preprostih nasvetov, kako v svoje treninge vključiti idejo o razvoju tenisa skozi igro:
Opisani nasveti sledijo konceptu »peščene ure«. Nič novega, bodo vzkliknili teniški »znalci«, jaz pa odgovarjam z vprašanjem: »Zakaj vaši treningi izgledajo, kot da pripravljate vaše igralce za svetovno prvenstvo v diagonalah.«